A Savaria Múzeum, a Smidt Múzeum, a Szombathelyi Képtár, a Schrammel gyűjtemény, az Iseum Savariense, a Magyar Nemzeti Levéltár Vas Vármegyei Levéltára és a MÁV Igazgatóság mellett idén először a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet is bekapcsolódik a rendezvénybe, önálló helyszínként, szigorú regisztráció után várja az érdeklődőket, akik két csoportban, akár rabszállító járműveken közelíthetik meg a város határában lévő fegyintézményt.
Évek óta a Múzeumok éjszakájának egyik legközkedveltebb programja a régi levéltár épületében a volt vármegyei börtön pincéinek felkeresése, ennek érdekes – összevetésre alkalmas – kiegészítése lehet idén a modern büntetés-végrehajtási intézményben tett látogatás – mondta Sági Csaba alezredes, az intézet parancsnokhelyettese.
Horváth Soma, Szombathely kultúráért is felelős alpolgármestere a sajtótájékoztatón kiemelte: a Múzeumok éjszakájának egyre nagyobb a sikere Szombathelyen, egyre többen élnek a múzeumok által felkínált lehetőségekkel, tekintik meg kedvezményesen a tárlatokat, hallgatnak meg előadásokat, pillantanak be gyűjteményekbe, vesznek részt különböző kézműves és múzeumpedagógiai foglalkozásokon.
Csapláros Andrea, a Savaria Múzeum igazgatója elmondta: Az ötvös – A szombathelyi Berger és Németh család öröksége címmel az egykor híres ötvös családról nyílik kiállítás délután a Savaria Múzeum Kőtárának előterében, ezt követően egy a család történetét bemutató előadás is elhangzik. Ugyancsak a Savaria Múzeum elől indul a Képtár irányába tartó délutáni veteránautó-felvonulás. Este a Vasi Skanzenbe várják az érdeklődőket, ahol hagyományos esküvői szertartásokkal ismerkedhetnek, és tűzugrás is lesz.
Sosztarits Ottó, az Iseum Savariense igazgató-helyettese elmondta: idén a víznek az Isis-kultuszban és az ókori Savaria életében betöltött szerepét állítják a középpontba, előadásokat hallhatnak a látogatók Savaria vízvezeték rendszeréről, valamint arról is, hogy miként mérték és fizetették a rómaiak a vízfogyasztást vízóra nélkül.
Cebula Anna, a Szombathelyi Képtár igazgatója beszámolt arról, hogy idén Gulyáskommunizmus és tömegkultúra címmel hangzik majd el egy előadás, valamint az 1975-1983 között a Velemi Alkotótáborban készült művekről, főként textilekről és az azokból összeállított állandó kiállításról is hallhatnak majd az érdeklődők. Este a képtár kertjében Kopasz Tamás és Wahorn András képzőművészek improvizatív koncertjét hallhatja a közönség.
Hollerné Mecséri Annamária a Smidt Múzeum intézményvezetője elmondta: idén megmutatják a látogatóknak, hogyan kell „kesztyűs kézzel” bánni a régi könyvekkel, egy előadásban történetek hangzanak el Petőfi Sándor életéből, de hallhatnak érdekességeket a költő kedvenc ételeiről, például az általa elnevezett „székelykáposztáról” is.
Melega Miklós, a levéltár igazgatója az egykori Sylvester János Nyomda történetéről szóló kiállítást és tematikus előadást ajánlotta a közönség figyelmébe. Hozzátette, hogy idén sem marad el a volt vármegyei börtönben tett séta, lesz szabadulószoba, és az éj leple alatt a máskor zárt levéltári műhelyekbe is bebocsátást nyernek a látogatók.
Bárdics Róbert, a MÁV területi igazgatóságának munkatársa elmondta: náluk régi vasúti eszközöket, valamint az igazgatóság udvarán kiállított gőzmozdonyt és vasúti kocsit tekinthetik meg az érdeklődők, valamint kisebb csoportokban egy korszerű üzemirányító központot is felkereshetnek.
Kultúra
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.